Jak vybrat závěsný motor ke člunu - Sport HABAčeK
Měna
  • Česká koruna Kč
  • Euro €
Tel.: 326 531 838

Jak vybrat závěsný motor ke člunu

Naše firma je výhradním dovozcem zn. Hidea do ČR. Před nákupem lodního motoru si rozmyslete, k jakému účelu budete motor, co od něj očekáváte.

 

Jak vybrat závěsný motor ke člunu

Naše firma je výhradním dovozcem zn. Hidea do ČR. Před nákupem lodního motoru si rozmyslete, k jakému účelu budete motor, co od něj očekáváte.

Motory rozdělujeme na dvoutaktní a čtyřtaktní. V naší nabídce naleznete pouze čtyřtaktní motory. Motory mají krátké S nohy a dlouhé L nohy. Krátká noha je určena pro čluny s maximální výškou zrcadla 40 cm. Dlouhé nohy jsou pro zrcadla od 40 cm více. Většina našich motorů má v setu přídavnou palivovou nádrž s palivoměrem, benzínovou hadici s balónkem a sadu základního nářadí vč. náhradního impeleru. Rovněž je přibaleno Prohlášení o shodě (Declaration of Conformity), které budete potřebovat v případě, že budete Váš člun přihlašovat na SPS. Ke čtyřtaktním motorům je potřeba koupit motorový olej a před prvním použitím nalít patřičné množství oleje v souladu s CZ návodem. Převodovka (noha) je naplněná olejem z výroby.

Čluny se spalovacími motory se stávají stále oblíbenějším prostředkem pro zábavu a trávení volného času. Na našich stránkách www.sporthabacek.cz Vás rádi seznámíme s mnoha typy nafukovacích motorových člunů a lodních motorů.

Přihlášení motorového člunu na SPS (Státní plavební správa)

Pokud člun osadíte motorem s výkonem nad 4 kW, potřebujete být vlastníkem průkazu VMP. Člun v tomto případě podléhá registraci na SPS, kde vám bude vystaveno Lodní osvědčení malého plavidla (techničák). K přihlášení na SPS potřebujete fakturu o nabytí člunu a motoru vč. výrobních čísel, a Prohlášení o shodě (Declaration of Conformity) které obdržíte se člunem a motorem.

Jak výkonný a velký motor použít?

Obecně použijte motor o doporučeném výkonu. Doporučujeme moderní čtyřtaktní motory. Jsou tišší, mají klidný chod, menší spotřebu, delší životnost a méně znečišťují naše životní prostředí.

Na malých plavidlech lze použít pouze spalovací motor, který je vyrobený po roce 1980, avšak není starší než 25 let. Pro malé loďky s motory do 4 kW nepotřebujete žádné povolení. Od 5 HP výše musí být loď přihlášena u Státní Plavební Správy a na palubě musí být alespoň jedna osoba vlastnící průkaz Vůdce malého plavidla. Tento průkaz stačí až do 115 kW. Motorová plavidla musejí jako palivo používat buď bezolovnatý benzín, naftu nebo plyn, u dvoutaktů jen olej, který je označen výrobcem jako olej nepoškozující životní prostředí.

Použití příliš silného motoru ztěžuje ovládání člunu. V žádném případě nepoužívejte závěsný motor, který přesahuje maximální povolený výkon, hrozí nebezpečí porušení zákona a vážné poškození vašeho člunu.

  • Při použití příliš slabého motoru ztrácíte nezbytnou bezpečnost pro plavbu proti větru nebo proti proudu. Pro rekreační aktivity není zapotřebí velmi silný motor: pro člun o délce 4,20 m je dostatečný motor o výkonu 8 - 9.9 HP
  • Pro sportovní aktivity, jako například vodní lyžování nebo potápění, je zapotřebí motor o výkonu alespoň 20 - 25 HP, dle hmotnosti lyžaře apod.
  • Pro menší závěsné motory zvolte řídící pákou (pínou), která umožňuje přímou kontrolu nad člunem a rychlé manévrování
  • Pro motory o výkonu nad 25 HP doporučujeme zvolit konzoly řízení, která je pohodlnější a bezpečnější

Hmotnost závěsného motoru má přímý vliv na ovládání nafukovacího člunu.

  • Pro dosažení stejného výkonu zvolte lehčí závěsný motor,
  • Přesvědčte se, zda hmotnost motoru nepřekračuje maximální doporučenou hmotnost pro člun,
  • Rovněž zkontrolujte délku nohy motoru (krátká, dlouhá nebo extra dlouhá),
  • Každý model člunu je určen pro používání pouze jedné z délek nohy, nikoli pro obě.

Nastavení sklonu motoru

U motoru je třeba provést dvojí nastavení polohy – nastavení sklonu a výšky. Výšku motoru je třeba nastavit pouze jednou na začátku používání. Naopak sklon (úhel mezi motorem a zrcadlem) je třeba nastavovat častěji podle navigačních podmínek pro dosažení optimálního výkonu a ovladatelnosti. Na klidném moři je třeba sklonit motor tak, aby osa lodního šroubu byla rovnoběžná s hladinou vody. Nastavení sklonu motoru je doporučeno i za dalších okolností. Systém nastavení sklonu motoru může být ruční nebo s elektrickým pohonem (podle vybavení motoru, systém s pohonem je hydraulický ovladač, kterým lze sklánět motor za jízdy.)

Závěsné lodní motory a jejich použití

Závěsné lodní motory jsou vhodné pro pohon lodí, pramic, veslic a člunů a poskytují vysoký komfort využití. Můžete si vybrat benzínový motor na člun od nejmenších až po nejsilnější a díky výběru uspokojit veškeré očekávané potřeby. Odpojitelnost a snadný přenos jsou dalším plusem pro ještě lepší komfort.

Vyberte si lodní motor HIDEA, který bude vaším spolehlivým společníkem po dlouhá léta.