Měna
 • Česká koruna Kč
 • Euro €
Tel.: 326 531 838
Jak vybrat motorový nafukovací člun

Jak vybrat motorový nafukovací člun

Před nákupem motorového nafukovacího člunu si především rozmyslete, k jakému účelu budete člun užívat, co od něj očekáváte.  Nechte si od nás poradit, jaký člun se pro vás hodí.

Je pro vás ideální člun jednoduše sbalit a převážet v kufru auta? Nebo není problém zapřáhnout člun s pevným kýlem na přepravní vlek? Pokud se budete plavit při břehu, pořádat krátké výlety na vodě nebo rybařit, vystačíte si se skládacím nafukovacím člunem. Jste-li rybář, pořiďte si nafukovací člun s pevnou (dřevěnou nebo hliníkovou) podlahou. Další důležitou otázkou je výkon motoru. V České republice můžete plout s plavidlem o výtlaku do 1000 kg a výkonu motoru do 5hp, aniž byste potřebovali oprávnění k vedení plavidla VMP.

Proč si pořídit člun s kýlem RIB

Nafukovací čluny s pevným kýlem (označení RIB) se pyšní výbornými jízdními vlastnostmi, stabilitou, množstvím úložných prostorů a velkými opalovacími plochami. Skvěle ho ale využijete i pro potápění či rybolov. Při výběru lodního motoru je dobré držet se maximálního povoleného výkonu pro daný člun. Člun je třeba přepravovat na speciálním přepravním vleku. Nafukovací čluny s pevným kýlem si snadno pořídíte v luxusním provedení s bohatou výbavou i výkonným motorem pro dlouhé a bezpečné výlety na moři.

Při výběru nafukovacího člunu s pevným kýlem si položte několik otázek:

 • jak velký člun potřebuji (pro kolik osob),
 • co má obsahovat výbava člunu (navigace, sprcha, bimini, krycí plachty…),
 • jaké potřebuji prostory (opalovací plochy, úložné prostory),
 • jak silný chci motor,
 • kolik nás bude člun skládat, nakládat na sjezdu do vody,
 • jaká bude servisní náročnost,
 • kde ho uskladním,
 • mám řidičský průkaz na jízdu s vlekem?

Nepodceňte materiál, ze kterého je člun vyroben

Zaměřte se také na to, z jakého materiálu jsou vyrobeny nafukovací válce (PVC, Hypalon), pevná část člunu (tloušťka materiálu, výztuhy) a v neposlední řadě kdo a jak dlouho čluny vyrábí. Na trhu potkáte desítky levných, lákavě vyhlížejících člunů. Ty však většinou sestávají z méně kvalitních či nevhodných materiálů, výrobci mají málo zkušeností s výrobou člunů, a tvoří tak nekalou konkurenci renomovaným značkám. Bohužel, v dnešní době řada zákazníků hledá nízkou cenu a zapomíná na kvalitu. Investice do kvalitního člunu se vám však vrátí v podobě stovek ujetých říčních kilometrů nebo námořních mil.

Typy podlah u nafukovacího člunu:

 • Nafukovací dno (KIB či VIB) – člun s nafukovacím dnem je lehký, skladný a rychle jej postavíte. Měkkou podlážku oceníte zejména při koupání. Má ovšem horší jízdní vlastnosti a hůře drží stopu.
 • Lamelová podlaha – je skladná, lehká a za příznivou cenu. Mínusem člunů s lamelovou podlahou je to, že nemají kýl, díky kterému se vám loď snáze ovládá. Podlaha se hodí spíše do veslovacích člunů nebo na krátké vzdálenosti.
 • Nafukovací kýl – nafukovací dno je tvarováno do kýlu, který loď vede. Ve člunu je také více místa pro nohy.

Skládací pevné dno s nafukovacím kýlem – jedná se o nejoblíbenější typ.  Čluny jsou stavěné pro silnější motory a také více váží. Pevné skládací dno se vyrábí z pevné voděodolné překližky či hliníku. Na rozdíl od ostatních typů se v něm snadno postavíte i projdete. Podlaha je celkově odolnější, a tak při náročných aktivitách nemusíte mít strach, že ji poškodíte.

Přihlášení motorového člunu na SPS (Státní plavební správa)

Pokud člun osadíte motorem s výkonem nad 4 kW, potřebujete být vlastníkem průkazu VMP. Člun v tomto případě podléhá registraci na SPS, kde vám bude vystaveno Lodní osvědčení malého plavidla (techničák). K přihlášení na SPS potřebujete fakturu o nabytí člunu a motoru vč. výrobních čísel, a Prohlášení o shodě (Declaration of Conformity) které obdržíte se člunem a motorem.

Nafukovací čluny se stávají stále oblíbenějším prostředkem pro zábavu a trávení volného času. Na našich stránkách www.sporthabacek.cz Vás rádi seznámíme s mnoha tipy nafukovacích motorových člunů, Motorové čluny prodáváme od značek Pacific Marine a Bush. U značky Pacific Marine jsme výhradními dovozci do ČR. Tyto čluny se vyznačují moderním a atraktivním designem, kvalitním PVC materiálem s dlouhou životností, strojním lepením a použitím kvalitních francouzských a korejských lepidel. Čluny Bush jsou zase tepelně svařované bez použití lepidel.